Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charlotta.

23. 5. 2019

Masaryrovi bylo moderní pár. Oba byli velcí idealisté, přemýšliví, kosmopolitní. Rebelovali v oblasti náboženství, manželství i výchovy dětí. Ne všechno ale tehdejší společnost dokázala přijmout. 

T. G. Masaryk se dokázal povznést nad malost poměrů a směřovat výše, proto si prozíravě vybral ženu, která pro něj představovala neustálou výzvu i inspiraci. Ztělesňovala také jinou kulturu, ukazovala mu možnosti nového sociálního uspořádání. Především však byla jeho věrnou oporou a pomocnicí. To Charlotta mu v zásadních chvílích, kdy chtěl emigrovat z Čech do ciziny, jasně řekla: "Ty musíš zůstat! Tvé místo je tady!"

Jaká byla? Charlotta byla ženou mnoha paradoxů. Byla světice i rebelka, myslitelka i příliš hodná máma. Snažila se v sobě spojit nespojitelné, zvládnout nároky dvou světů, světa konzervativního a světa moderního. Tříštila se v aktivitách pro své čtyři děti a z posledních sil pomáhala T.G.M. v mnoha jeho činnostech. Na vlastní zájmy jí příliš energie nezbývalo, přesto si však našla čas i pro sociální práci a práci v ženském hnutí. 

Kniha se soustřeďuje především na méně známé příběhy z Charlottina života a na nejvýraznější aspekty její osobnosti. 

 

Náhledy fotografií ze složky Charlotta

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář